Okolo Hajnišova mlýna se ve vedení města rozpoutávají diskuze.

I když vím, jak je toto téma v našem městě poněkud křehké, nabízím Vám k němu svůj pohled. Není to svatá pravda, je to prostě jeden z pohledů na využití budovy bývalého Panského mlýna, který tu stál ještě dříve než naše radnice.

Stavební komise v minulém týdnu jednala o nově vzniklé studii Hajnišova mlýna, kterou vypracoval třebechovický Ing. arch. Stanislav Novotný se svým týmem.

Jasné je, a tím se úzké vedení města netají, že chtějí bývalé budovy mlýna prodat a mít tak od něj pokoj. Argumentují, že je pro město neekonomické ponechat si takovou budovu, rekonstruovat ji a provozovat. Často zmiňovaným a podporovaným nejvýše pravděpodobným zájemcem o koupi mlýna, ačkoli zájemců o koupi bylo více, je firma Fato, která zvažuje budovu předělat na byty s garážemi v přízemí. I když slibují, že plášť budovy bude zachován, nově vzniklá studie velkoryse nabízí a umožňuje zvětšení oken, balkóny a přistavené venkovní schodiště. Interiéry mlýna by tedy měly být navždy změněny a veřejnosti již znepřístupněny.

Stále ve mně zní argument „ekonomičnosti“ prodeje. Nevím, možná v krátkodobém horizontu ano. Pojďme se tedy zamyslet. Město koupilo objekt a celý ostrov plus přilehlé pozemky okolo mlýna za 1.100.000, – Kč. Když prodá mlýn plus přilehlé pozemky zájemci (obálkovou metodou) řekněme za cenu obvyklou pro hodnotu pozemku a dané lokality, tak by mohlo získat možná 5 mil. Kč? 10 mil. Kč? Nevím, aktuální znalecký posudek neexistuje, tak odhaduji dle trhu. Dobře, odečtěme od částky z prodeje 1 mil (za prvotní nákup městem) a jsme tedy někde mezi 4–9 mil Kč pro město. Taková částka možná poslouží na nákup Hotelu Bor od SK Třebechovice. Príma a co dál? Tady ta „velká“ ekonomie končí. Nic víc, nic míň. Žádný další příjem (daň z nemovitosti půjde do kasy města tak nebo tak), žádný další úbytek za provoz.

Dobrá a teď si zkusme představit, že Hajnišův mlýn zůstává v rukách města a pro město, pro veřejnost, pro turisty. Budova v centru města, se zelení a dispoziční plochou v blízkosti rekreačního prostoru „Na Ostrově“. Hm, co taková kavárna, multifunkční sál pro přednášky, workshopy, kurzy a naučné aktivity pro rodiny s dětmi, pro naše děti, úžasné prostory s vůní mlýna a génia loci k nahlédnutí do naší historie našich řemesel. Anebo prostor pro DDM, ZUŠ, knihovnu, kterým se nedostává místa v jejich současných budovách? A co třeba městské muzeum? Všimli jste si, že města mívají svá muzea, kde vystavují artefakty spojené s jejich městem, jako kroniky, nálezy, historické předměty apod.? My takový prostor nemáme, my si to prostě schováváme v depozitáři TMB. Jasně, využití by se tedy našlo, a dokonce i řešení nedostatku místa pro jmenované příspěvkovky.

Ale co ekonomika? Rekonstrukce by vyšla na odhadovaných 50–70 mil. Kč, možná více. Náklady na provoz by jistě byly také, řekněme tak 2–3 mil. Kč? Kdo ví, těžko odhadovat, když nevíme, co by tam bylo. Rozhodně by existence budovy měla přinášet i nějaký zisk z provozovaných činností. A tady se dostáváme dál. Co by městu mohla budova přinést za zisk? Co když do zisku započítáme nejen ten z provozu, ale také nárust turistického ruchu, více aktivit příspěvkovek a s tím spojený zisk z jejich aktivit? Nebo jak započítat ponechání si zásadní budovy s kořeny všech našich třebechovických předků, co zde pracovali, tvořili, chodili si pro mouku? Jak vyčíslit úctu a respekt k historii a předání této hodnoty našim dětem příkladem? Lze finančně vyčíslit radost, krása, setkávání a spolutvorba nejen nás občanů v tomto mlýně? Neumím to, ale pro mě osobně to jsou tak důležité hodnoty, že žádných 5, ani 10 získaných miliónů Kč od investora mi to nezaplatí. Pro mě, a směle věřím, že i pro město, jsou tyto hodnoty mnohem více než pár miliónů. Panský/Dotřelův/Hajnišův mlýn jsou totiž zásadní kořeny historie města Třebechovice p. O. a péče o ně by mohla město rozvinout, zkrášlit, stmelit a posunout kupředu.

Je skvělé, že toto si některá česká města uvědomují a s hrdostí rekonstruují staré budovy, a to i přesto, že rekonstrukce bude stát 500 mil Kč. Však se podívejte sami, jak se k tomu postavily Kralupy nad Vltavou.

https://www.archiweb.cz/n/domaci/kralupy-vybiraji-zhotovitele-prestavby-pivovaru-dostaly-dotaci-200-mil-kc?fbclid=IwAR1h_Mj-39R3gk4AnSjJ3QdDSAGh1bTc06j2xXwtOiQUFzqYV9dqQMq7W4Y

 

Pokud byste se rádi o mlýnu a jeho historii dočetli více, mrkněte na stránky www.hajnisuvmlyn.cz.

Našemu mlýnu a naší obci přeji ze srdce to nejlepší.

Mgr. Klára Novotná

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *