Diskuse

Pokud chcete vyjádřit svůj názor, napište ho sem. Uvítáme i názory těch, kteří s demolicí souhlasí.

Můžete také využít možnost vložení komentářů u jednotlivých článků nebo poslat obsáhlejší názor na info@hajnisuvmlyn.cz. My ho v případě Vašeho zájmu zveřejníme v rubrice Názory občanů, případně v jiné odpovídající rubrice. Můžete nás také kontaktovat přímo nebo využít náš profil na facebooku.

47 komentářů u „Diskuse

 1. Hajnišův mlýn

  Dovolte, abych se Vám představil. Říkají mně Hajnišův mlýn,

  již delší čas sleduji vyhrocenou situaci ohledně mé osoby, promiňte, budovy.
  Není mi to příjemné . Rozhodl jsem se , k tomu všemu, také napsat svůj postoj.
  Mám také Duši a Ducha doby ať se Vám to líbí nebo ne.
  Máte pravdu, mé tělo je již staré, opotřebované, několikrát renovované. Sám si již nepamatuji, kdy vše začalo. To čeká každého, i Vás jednoho dne. U nových staveb o mnoho dříve, oni nevydrží tolik, co jsme vydržely my, my budovy , stavěné poctivou řemeslnou prací Vašich předků.
  Jsem si i vědom, že z dnešního pohledu nestojím na vhodném místě. Máte s tím to prostorem asi jiné plány.
  Od doby, kdy mi vzali mlýnské kolo a zasypali náhon, jsem hodně sešel. Kdo by také ne, mlýn bez kola a vody. Jako by Vám uřezali ruce či nohy.
  Jsem si vědom, že tato doba je radikální a rychlá. Co se plete, či nevyhovuje, odsunout pokud to lze či usmrtit, promiňte ,skácet , srovnat se zemí.
  Nejsem žádný snílek. Jsem velký dříč a mám za sebou kupu let tvrdé práce. Jsem již smířený i se svým koncem.
  Jsem si vědom, že rekonstrukce by nebyla žádná sranda a stála by město pár miliónů. To stojí dnes vše, na co se podíváte, co využíváte. Jen se o tom tak nemluví jako o mně.
  Ani nechci, abyste měnili své plány. To dobrý hospodář nedělá. V tom Vám rozumím.
  Slyšel jsem, že zakonzervování by finančně přišlo skoro na stejnou částku jako demolice.
  Slyšel jsem, že pár třebechováků by si mě i vzalo pod své křídlo a zkusilo sehnat nějaké dotace.
  Slyšel jsem, že máte plno sbírek v depozitáři, dobových věcí, slavné rodáky, husity …To by se mi vážně jednoho dne líbilo uchovávat pod svoji střechou . Byl bych užitečný.
  Vím, že dnes ještě nevidíte to co já, mám na to svá léta. Ale jedno Vám prozradím. Každý z Vás bude jednoho dne starý, každý z Vás bude jednoho dne stát naši republiku několik milionů za léčbu, ústavy, léky…Tak to prostě někdy chodí. Na něčem se vydělává , něco se dotuje.
  Mám rád Třebechovice a řeku Dědinu, Oreb nad svoji hlavou, promiňte střechou . Ale pokud si mě celé město nepřeje, uvolním Vám místo pro něco užitečnějšího.
  Děkuji, za vyslechnutí.
  Váš
  Hajnišův mlýn

  1. Věra Priharová

   Milý mlýne….tvá duše je tímto tvrzením mladá, protože i přes své stáří, bolesti ai radosti v minulosti i současnosti se nebojíš a stojíš. |Dobře činíš , že stále stojíš…můžeš se dívat, jak se po staletí nemění lidské povahy, jenom kostýmy. Je pravdou, že se ale dnes díváš na to , jak pod Orebem už stoji dvě plechové budovy, které zrovna Třebechovice nezdobí, tobě voda neublíží, ba naopak.
   Jsem od záčátku tvůj zastánce. Nevím ,zda patřím do nějaké skupinky , o tom nepřemýšlím, a nenechám si to nikým posouvat. Jedno je mi jasné. Opakované rozhodnutí ministerstva o tom , že jsi mlý mlýne stále důležitý jsem přijala s radostí. Co tě ale musí milý mlýne musí mrzet je to, že jsi stále i přes stanovenou ochranu nařízenou z ministerstva stále vybouranými dveřmi i okny okrádán tu o dřevo nebo jiné vzácné součásti. Nevím zda to je tvému majiteli jedno, ………nebo je to jen hrubá nedbalost. Někdo o tobě tvrdí, že jsi nebezpečný. Pro mne ne. Naopak spontálně ,když je hezky tam posedají okolo rodiny s dětmi a kočárky a určitě necítí žádné nebezpečí. A když přijde velká voda? Pookřeješ, co.Protože ty jediný si postaven a připraven držet při velké vodě. Jako vodní stavba máš ze zákona vijímku pro stavu i rekonstrukce. Ostatní stavby okolo neeeeeeeee. Jelikož jsem od začátku Tvůj zastánce pečlivě sleduji, i to ,co by v případě obnovy Tvého já, se dalo v Tvém jádru dobrého vykonat pro nás i další generace.To mne těší i určitě tebe, ať vlastníkem bude ten či onen. Jsi pod velkou ochranou státu..to je teď Tvůj hlavní ochránce a obhájce.
   Ráda bych, abychom my občané města byli informováni poctivě a náš čsopis Halo, který je placen z rozpočtu náš všech občanů informoval nás občany seriozně a poctivě.
   Mlilý mlýne…kdyby žil pro mne vzácný autor lidových povídek pan Hrabal, měl by možná velké téma pro svůj novou knihu…námětů by bylo asi dost.
   Přeji ti ne poprvé milý mlýne hodně dlouhých let, co se o tobě bude hovořit a na tebe vzpomínat..S uctou k minulosti v Třebechovicích pod Orebem jeho rodačka Věra Priharová

   1. Hajnišův mlýn

    Věro, děkuji Vám za vše co pro mě děláte, moc si toho vážím. Jen nechci aby se kvůli mně celé město rozhádalo, to bych raději nebyl.

 2. Petra Kurlandová

  NECHCEME ZACHOVAT HAJNIŠŮV MLÝN. NECHCEME V HAJNIŠOVĚ MLÝNĚ VYBUDOVAT HOSPODU, RESTAURACI, UBYTOVNU ANI ŽÁDNÉ JINÉ ZAŘÍZENÍ.

  MĚSTO V ROCE 2015 SCHVÁLILO V ROZPOČTU PENÍZE NA ODKOUPENÍ MLÝNA A S NÍM SOUVISEJÍCÍCH POZEMKŮ Z JINÉHO DŮVODU. NEBEZPEČNÝ MLÝN ZBOURAT A VYBUDOVAT PARKOVIŠTĚ S ROZUMNOU PŘÍJEZDOVOU CESTOU. PROTO, ABY NEMUSELA AUTA PARKOVAT mj. NA NÁMĚSTÍ.

  NA REKONSTRUKCI ZCHÁTRALÉ NEMOVITOSTI V ZÁPLAVOVÉ OBLASTI NEJSOU FINANČNÍ PROSTŘEDKY A ANI TO NEPOVOLUJE STAVEBNÍ ZÁKON. NEMOVITOST ANI ŽÁDNÁ POJIŠŤOVNA NEPOJISTÍ PROTI ZÁPLAVÁM.

  Za NATUREL s.r.o., Na Ostrově 324, 503 46 Třebechovice pod Orebem, majitelka sousední nemovitosti, Petra Kurlandová

  1. Pavel Kopecký

   Dobrý den paní Kurlandová, rozumím tomu, že mlýn zachovat nechcete, jen přesně nerozumím důvodům, které uvádíte.
   Nejsem politik a nevím, jaké byly všechny, jak píšete “jiné”, důvody, pro rozhodnutí odkoupit mlýn. Slyšel jsem různé důvody pro různá rozhodnutí týkající se mlýna, ale o tom, že by neměla auta parkovat na náměstí slyším poprvé od Vás. Počet parkovacích míst by se navíc totiž podle studie T5p, řešící lokalitu mlýna a Na Tvrzi, zvýšil jen minimálně. S návrhem na aktualizaci studie, s ohledem na parkovací místa, přišel pan starosta, co já vím, až nedávno (2016).
   Dále nechápu, co myslíte slovy “nebezpečný mlýn”. Nevím, že by ve mlýně došlo v posledních letech k nějaké tragédii nebo vážnému zranění. Budu rád, když mě opravíte. Pokud by se ale mlýn rekonstruoval, potom myslím, že by nebyl potencionálně nebezpečný ani pro lidí, kteří se do něho budou vloupat (jako tomu může být nyní).
   Nejsem si ani jist, zda cesta “přes” mlýn je skutečně jedinou možnou variantou příjezdu na Tvrz. To, že to někdo tvrdí, neznamená, že tomu musím věřit. Nejsem ale odborník na dopravní stavby. Existují i varianty řešení lokality a parkování bez nutnosti budování nové příjezdové komunikace. Pokud nebudeme mít snahu hledat jiná řešení, tak je nalézt nemůžeme.
   Proč by rekonstrukci nepovoloval stavební zákon? To určitě není pravda. Napište prosím citaci z toho zákona. Problém je samozřejmě s novostavbou, ale zde by se jednalo o rekonstrukci. Mlýn navíc neleží v aktivní povodňové zóně. Na těchto stránkách můžete nalézt i předběžný souhlas Povodí Labe k případné rekonstrukci.
   Nejsem odborník na pojišťovnictví, ale vím o tom, že domy v povodňových zónách pojištěné jsou. Nejsem si ale jist, zda se přístup pojišťoven nezměnil po záplavách. Existují i konstrukční možnosti, jak eliminovat následky záplav – například vyvýšení podlahy přízemí. Důležité také je, co v přízemí bude – aby případné škody byly minimální. O samotnou budovu se příliš nebojím. Ta přežila již zajisté více záplav. Mlýny v zátopových oblastech obvykle stojí a jsou na záplavy dimenzované (a kupodivu jsou i rekonstruované). Proč se třeba neodstěhují lidé bydlící v ulici “Na Ostrově” jinam, když jejich nemovitost (asi) nelze pojistit? (To je pouze řečnická otázka, ale nutně mě v této souvislosti napadla.)
   Co se týká financí, nikdo přece nechce, aby rekonstrukci plně hradilo město. Možnosti dotací určitě existují (alespoň zatím). Dotace ale nejsou jedinou cestou, jak, bez zatížení rozpočtu města, na rekonstrukci přispět.
   Podobně je to i s náklady na provoz. Není možné tvrdit, že budou vysoké, když ještě ani není přesně jasné, co ve mlýně bude a kdo bude náklady hradit.
   Určitě jsem přesvědčen, že by se k tomu, co ve mlýně bude, pokud bude zachován, měli mít možnost vyjádřit (nebo přijít s konkrétním návrhem na využití) i lidé bydlící poblíž. Já to ale bohužel příliš ovlivnit nemohu.

  2. Věra Priharová

   Dobrý den……paní Kurandová…..pakliže by jste se opravdu zajímnala o to co chcete a nechcete…zavítala by jste na besedu o Hajnišově mlýně……a tam odborníci objasnili podle mne velice korektně cwelý stav věcí….pakliže mám přeci úplné informace ….potom mohu veřejně vyjádřit svůj názor…..o tom žádná.. Kdyby jste měla snahu znát přesné informace, tak by jste se i na besedě dozvěděla,že jidiný kdo ohrožuje určitou část Třebechovic je zimní stadion,,,,který stojí na pro něj velice nebezpečném místě a to v zátočině řeky…pakliže by neměl opláštění a střechu ,,což jsem zažila i jako dítě ….tak by to nevadilo případná voda ,by kluzištěm protekla…ale za stávajícího pro mne nepochopitelnému stavu….se při možne povodni celá zřítí a ucpe koryto řeky aaaaaaaavyplaví řeka polovinu Třebechovic……..pakliže budete chtít opravdu znát jádro věcí…podívejte se na záznam besedy a tam se dovíte,,,kdo a co ohrožuje naše občany a město….potom se mužete seriozně vyjádřit….ctím si názory druhých …..ale opravněné názory….přeji hezký den…a mlýnu DLOUHÝ ŽIVOT S VESELÝMI OBČANY OKOLO…..

 3. Pavla Lochmanová

  Otevřený dopis zastupitelům města a všem občanům,
  dovolte mi přidat pár řádků nejenom k otázce Hajnišova mlýna.
  Když jsem se ocitla na zastupitelstvu, kde se jednalo o tomto mlýně, ptala jsem se sama sebe, ke kterému stanovisku bych zvedla ruku já sama.
  Nevěděla jsem.
  Chápala jsem argumenty obou stran.
  Tato otázka ve mně, stále žádala odpověď.
  Je velmi jednoduché kritizovat druhé, ale vzít na sebe zodpovědnost a rozhodnout za nás občany je věc velmi těžká a zodpovědná.
  Manžel mi kdysi poradil, chceš vědět jak to je? Všímej si věcí podobných a jejich příběhů.
  Udělala jsem to.
  Začala jsem vzpomínat.
  Vzpomínala jsem na říční lázně u řeky Orlice. …se kterými jsme se museli rozloučit v době komunismu. Z tehdejšího pohledu nevyhovující stavba, zbytečná, stará, nefunkční.
  Z dnešního pohledu? …Jedno zastavení naučné stezky kolem Třebechovic či při trocha snahy fungující místo pro nás přírodněji nastavené občany, kterým nevyhovuje místní koupaliště.
  Vzpomínala jsem na fabriku u řeky Dědiny( dnešní Penny)
  Nádherný architektonický skvost .
  Když píši tyto řádky, sedím v podobné leč větší fabrice v Ostravě Důl Hlubina. Úžasně propojená historie se současností..prostě prostor k setkávání se, hlavně mladé generace. Prostor, který neztratil Ducha. .
  Pokaždé , když sestupuji se schodů Oreba a praští mně do očí reklamní poutače Penny, se ve mně vzedme protest proti tehdejšímu rozhodnutí města o zahájení demolice.
  A pokud už něco takového dopustili a dovolili proč netrvali aby obchodní dům zachovali v podobném stylu jako byla tato fabrika. Jsou i stylové obchodní domy, viz. dům v Jaroměři.
  Vrátím se k Hajnišovu mlýnu. Město koupilo mlýn koncem loňského roku.
  Z mého pohledu je to moc krátká doba na definitivní rozhodnutí.
  Po shlédnutí fotografií z interiéru si tento prostor naše zamyšlení a trpělivost zaslouží.
  Podobný prostor jako je náš mlýn najdete i v Černilově, budova je v soukromých rukou – dnes je tam prodejna holanského nábytku. Zajeďte se tam prosím podívat. Překrásný interiér, topení vyřešili kvalitními kamny Jotul.
  Vždy, když se s manželem vracíme z cest si říkám, proč to v jiných městech i vesnicích jde – zachovat hodnotné věci našich předků, zachovat tvář a jedinečnost místa , zachovat jedinečnost která se pojí s místem … a u nás v Třebechovicích ne.
  Vše hodnotné jako by vzala rychlost moderní technologie…z Třebechovic se vytrácí Duch……….a je to hlavně v nás občanech .
  Saháme po rychlejších a jednodušších rozhodnutí, nepřejeme jeden druhému……..
  Přeji našim zastupitelům a občanům města, aby v nás zvítězila ne naše pravda, ale naše svědomí k městu.
  Pavla Lochmanová
  PS: Snad malý dovětek …tady již nejde o Hajnišův mlýn, ale o snahu začít se učit mezi sebou komunikaci a naslouchání,úctě jeden k druhému… jedině tak se zde přetrhá roky nastavený model chování mezi radnicí, zastupiteli, občany……držím nám všem pěstě

 4. Josef

  Dobrý den všem,

  už i mne zasáhla energie, která se pomalu, ale jistě roztáčí okolo Hajnišova mlýna. Nikdy jsem se nevyjadřoval k rozhodnutím radních na radnici. Třebechovičtí si je zvolili při volbách, respektuji to. Ale to, co se děje v posledních letech, mne nutí psát tyto řádky. Poslední kapkou pro mne je Hajnišův mlýn.

  Radní nerespektují odkaz předků:

  kácení i zdravých stromů
  Proč? Za jakým účelem? Že by záměr radních hospodařit s penězi, aby pak přes firmu „OK zahrady“ nechali mýtit stromy, které ve městě dělají po desítky i více jak sto let klima? Kam putuje dřevo? Všude ve světě se stromy ošetřují, ponechávají se pro radost, pro příjemné klima, pro stín. Tady místo ponechání vzrostlých zdravých stromů se vysazují malé zákrsky. Pokácení mohutného dubu u DDM, zdravého javoru u nádraží na konci Havlíčkovy ulice (kvůli nesmyslnému parkování, kde nikdo neparkuje), topolů v okolí Oreba, atd.

  materiály z chodníků
  Na místo pískovcových starých obrubníků (ponecháno zdarma rekonstruující firmě, pak v Hradci Králové k prodeji) betonové obrubníčky společně se zámkovou dlažbou (ačkoli Třebechovice se vyznačovaly mozaikovou výzdobou chodníků žulových kostek).

  likvidace budov s třebechovickou historií
  Koželužna – Penny market, č. p. 240 Pitrova ul – prázdná plocha, dům pana Sajdla – prázdná plocha,… Nejedná se tu o snahu získat lukrativní pozemky (nejlépe v centru města a na Orebě)? Možná za nějaký čas?

  Nyní Hajnišův mlýn versus údajná příjezdová cesta a zhruba 18 parkovacích míst? O co tu jde? Je to snad „tajný“ investorský záměr, kdy se po nějaké době bude měnit územní plán na stavební pozemky? Chování radních už mi připadá hysterické (i přesto, že v oponentuře mají odborné posudky a fakticky podložené argumenty oproti nepodloženým tvrzením, polopravdám nebo jak kdo chce, pololžím). Připadá mi, že tu jde spíše o skrytý záměr „rozpozemkování“ této lokality a možná už konkrétní kupce? … Kdo to asi bude? Nebylo by to poprvé, že? To opět ukáže čas.

  Nyní k radním a zastupitelům.
  Kdo vede toto město? Starosta? Místostarosta? Tajemník? Podnikatelé a osoby profitující na „obecním“? Jaká je jejich historie? Jaké je jejich dosavadní životní „dílo“? Kdo jsou tito lidé, že nerespektují názory druhých i odborníků? Mají vůbec zájem navázat na odkazy a poctivou práci našich moudrých a šikovných dědů a babiček, kteří konali s umem a hlavně láskou pro nás potomky? Určitě jsou mezi zastupiteli i moudří a slušní lidé s dobrým a pevným charakterem, kteří vědí nebo tuší, že naši předkové žili a konali v pevné víře ve vyšší princip života, v lásce, moudrosti, vůli a víře připravující pro jsoucí, budoucí generace smysl života a učení se z toho. Všem to bylo k užitku. V tomto duchu žili a konali. Panský / Dotřelův mlýn byl založen a budován v tomto Duchu, na samotné budově je vidět, jak je pevná a důmyslně postavená. (Teď mne napadá přísloví o Božích mlýnech.)
  K nezaplacení jsou stará česká přísloví, jejich smysl odpozorovaný životem a vkládán do jednoduchých vět.
  „Kde se nectí a neumí navázat na ducha konání našich předků, tam se společenství a dílo začne rozpadat“.

  Úvaha: proč takové jednání?
  Takové chování a jednání – manipulaci s argumenty, vytváření skrytých záměrů za účelem zmanipulování reality i lidí, se například učili dobrovolně vybraní straničtí kádři, studenti Vysokého Učení Marxismu – Leninismu, proškolovaní členové StB a totalitních složek moci. Nemáme v zastupitelstvu někoho takového? Nebo jejich děti?
  Kdo má kořeny nebo alespoň srdce Třebechováka z pod Oreba?

  Co se stalo s městskou hromadnou dopravou? V ČR jsme prý rekordmani v založení a následném zrušení za pouhý půl rok. Že by předvolební manipulace?

  Parkoviště na Tvrzi. Že nestačí? Kdo má zájem rozšiřovat zimní stadion (připomínám užívání 5 měsíců v roce v amatérské úrovni hokeje a nenaplňování stavu dětí), tím i parkoviště na úkor mlýna, který má velkou potenci být k užitku po celý rok v širokém záběru společenského života ve městě.

  V sousedství stojí od určité doby skanzen, který je však soukromý. Z pole se udělaly stavební pozemky, vznikl skanzen s pompou a ovacemi. Jedním ze základních podmínek bylo, že se uvnitř nebude bydlet. A ejhle, první postavený dům je rodinným domem. Jeden ze synů majitele dokonce pracoval nebo ještě je činný v organizaci pro „ochranu přírody“.
  Nyní mi přichází i souvislost s tak intenzivním kácením stromů.

  Co bude a kde v konečné fázi skončí ty nádherné, naprosto zdravé mlýnské dřevěné trámy a prkna, základy a zdi budované s důvtipem a odborností? A nejen to. Radní se ohánějí Bělečským mlýnem ve skanzenu, který je, opakuji, soukromým majetkem, ne města. Je to památkářsky bezcenná replika, která není provedena podle původního vzoru, a navíc jsou použité pouze dva původní trámy.

  Z toho všeho, co díky Dotřelovu mlýnu se otevírá a ještě otevře, jsem rád. Konečně přišla doba, kdy se začínají lidé projevovat a odkrývat jací jsou, jak a proč tak konají.

  Přál bych si, aby rozhodování radních a zastupitelů bylo vedeno morálními aspekty odpovědnosti a ne z osobních důvodů a k osobním prospěchům na úkor historie, kultury a společenství občanů města.

  Mám všechny rád, žijeme zde jako jedno společenství. Vy, jež jste si dobrovolně vzali zodpovědnost vedení městečka pod Orebem, morálně veďte a konejte. Nezapomeňte, prosím, na „Boží mlýn“, který mele každému bez výjimky.

  Potomek.

  1. Marek Rákosník

   PAN DERNER, KTERÝ TEĎ STOJÍ ZA TĚMI, KTEŘÍ PROSAZUJÍ ZACHOVÁNÍ MLÝNA, BYL PŘED CCA 6 LETY TEN, KTERÝ ZBOURÁNÍ PROSAZOVAL. NENÍ TO TEDY O TOM, KDO KDY NA RADNICI “VLÁDNE”, ALE O TOM CO SE KDY KOMU HODÍ PŘED VOLBAMI.

   1. Pavel Kopecký

    Dobrý den pane Rákosníku, do duše politiků ani na jedné straně nevidím. Je mi jasné, že politici se mohou snažit využít (zneužít) situace. My, „prostí občané“ bychom se ale myslím měli řídit především tím, co si sami myslíme, a ne si myslet něco jen proto, že cosi prohlašuje nějaký politik. Snaha o zatahování politiky do diskuse o Hajnišově mlýně mně, přiznám se, vadí. Diskuse se totiž přesouvá z roviny věcné, o konkrétních záležitostech, do roviny: „My s tím nemůžeme/musíme souhlasit, protože nějaký politik něco řekl“. Já politik nejsem a nemám ani žádné politické ambice. Z mého pohledu se mi politická nevraživost v Třebechovicích zdá směšná (nebo spíše poněkud tragikomická).
    Překvapuje mně, že tvrdíte, že i za mnou (protože jsem pro zachování mlýna, pokud to bude možné) stojí pan Derner. Nevím, zda za někým jiným, ale za mnou určitě nestojí. Nemohu se ho ani nijak zastávat nebo ho naopak hanět. Osobně ho prakticky neznám a vůbec netuším, do jaké míry jsou jeho postoje upřímné. Navzdory tomu jsem přesvědčen, že, přestože je názorová konzistence důležitá, nemá smysl lpět na něčem, co již není pravda. Kolem Hajnišova mlýna je stále spousta nejasností. I já zjišťuji stále nové a mnohdy překvapivé informace. Lepší je, podle mě, řídit se fakty a ne dřívějšími pocity. Třeba Ministerstvo kultury také nejprve zahájení řízení za kulturní památku odmítlo a 14.4, na základě nově zjištěných skutečností řízení zahájilo. Důvody, proč bylo hlasováno předminulým zastupitelstvem pro studii T5p lze interpretovat různě. Podívejte se třeba na záznam besedy (odkaz naleznete na těchto stránkách). Já jsem u rozhodování předminulého zastupitelstva nebyl, takže jak to bylo ve skutečnosti nevím. Pro mě je podstatné to, že nepokládám (bez důkladného zvážení, znalosti historických souvislostí a odborného posouzení) likvidaci takovýchto staveb za moudrou. Samozřejmě mimo jiné i za předpokladu, že je zachránit lze a nezatíží to neúměrně rozpočet města. Je třeba být realistou.

   2. Věra Priharová

    Vážený pane Rákosník….je smutné, že se takto vyjadřujete…..nás většina, co se snažíme žít v Třebechovicích se snaží ………nenechat se zmasírovat politikou ,,,ať přichází a jakékoliv strany….právě to je to pravé ořechové….kdo zachování mlýma spojuje s politikou….uráží nás všechny ,kteři zde ve městě žijí,,,ne pro nějaké ambice ,ale prostě proto, že máme k městu normální vztah………jestli někdo takto uvažuje,tak ja to jeho boj o něco ,co stejně nemá dlouhého trvání….prostě ……přeji všem normálním obyčejným občanům, aby konečně přestal ve městě urputný a trapný boj…………určitých skupin,…….a aby zvítězil zdravý rozum nad žabomyší válkou.Krásně žití v Třebechovicích přeje Věra Priharová

  2. Roman Drašnar

   kácení i zdravých stromů
   Proč? Za jakým účelem? Že by záměr radních hospodařit s penězi, aby pak přes firmu „OK zahrady“ nechali mýtit stromy,
   Nejedná se tu o snahu získat lukrativní pozemky (nejlépe v centru města a na Orebě)? Možná za nějaký čas?
   Připadá mi, že tu jde spíše o skrytý záměr „rozpozemkování“ této lokality a možná už konkrétní kupce? … Kdo to asi bude? Nebylo by to poprvé, že? To opět ukáže čas.
   Nyní k radním a zastupitelům.
   Kdo vede toto město? Starosta? Místostarosta? Tajemník? Podnikatelé a osoby profitující na „obecním“? Jaká je jejich historie? Jaké je jejich dosavadní životní „dílo“? Kdo jsou tito lidé, že nerespektují názory druhých i odborníků?
   Úvaha: proč takové jednání?
   Takové chování a jednání – manipulaci s argumenty, vytváření skrytých záměrů za účelem zmanipulování reality i lidí, se například učili dobrovolně vybraní straničtí kádři, studenti Vysokého Učení Marxismu – Leninismu, proškolovaní členové StB a totalitních složek moci. Nemáme v zastupitelstvu někoho takového? Nebo jejich děti?
   Mám všechny rád, žijeme zde jako jedno společenství. Vy, jež jste si dobrovolně vzali zodpovědnost vedení městečka pod Orebem, morálně veďte a konejte. Nezapomeňte, prosím, na „Boží mlýn“, který mele každému bez výjimky.

   Vážený Josefe, Potomku, hrdino, který nemá odvahu se podepsat pod tak silná slova,
   tak nestačilo by to už? Z čehopak nás ještě podezříváte, copak nám ještě přišijete? Co si to vlastně dovolujete, jaké výše uvedené vyspekulované „hnoje“ nám to podsouváte, komu a za co vyhrožujete božími mlýny? Takhle si vysvětlujete demokracii? Tak to je paráda! Ono to ale přesně do dnešní doby pasuje a Vám to, jak vidět, přijde jako norma, viďte.
   Píšete, že máte všechny rád? Na to Vám kašlu, proč tedy píšete takové věci? Vy konkrétně mě neznáte? Kdybyste tedy nevěděl, bydlím na náměstí vedle TMB, kousek od mlýna a to od svého narození (téměř 51 let), jsem vyšší postavy, prošedivělý, nosím brýle, mám výrazný nos a učím již 27 let na naší základní škole. Dělám práci, která mě baví, dělám ji, jak nejlépe umím a snad se nemám za co stydět. Copak jsem Vám provedl, že píšete, co to jsou za lidi?, jaké je jejich dosavadní dílo? Ano, mám na danou věc podobně jako většina zastupitelů (a to napříč politickým spektrem) a nepochybně i našich spoluobčanů jiný názor než Vy (o tom slově většina snad nepochybujete). To Vám ale ještě nedává právo se takhle hanlivě vyjadřovat na naši adresu.
   Jestli v sobě máte špetku odvahy a cti, tak se laskavě podepište svým jménem a přijďte mi klidně do očí říct, co s tou špínou, kterou tady uvádíte, bych já osobně (ale i další radní a myšlení zastupitelé) měl(i) mít něco společného.
   Mimochodem s tím uváděním Vašich pravých jmen nemáte problém jen Vy. Např. „Hajnišův mlýn“, kdo to je nebo vlastně spíš, co to je? Berte si příklad třeba z paní Priharové. Ta se sice utečkuje, ale hrdě se pod svoje dílo podepíše. Hrajete si na ty nejčestnější a nejmorálnější lidi pod sluncem a nedokážete se podepsat? Je to stejné, jako kdybych já přispíval pod názvem „5500“ – totiž jako zástupce tak početné skupiny lidí, která nevidí důvod objekt v takovém stavu a na tomto místě zachovat.
   Už teď jsem nesmírně zvědavý na tu bezesporu morální kapacitu, která umí psát tak pěkně štiplavé poučné slohové práce. A moc mě také zajímá, jaké dílo, zejména pro naše město, je zrovna za Vámi.
   Roman Drašnar

   1. Věra Priharová

    Dobrý den pane Drašnare!…….Děkuji Vám za Vaše vyjádření……..tečky a zase tečky. V jednom se asi schodneme. Vždy, když mám na něco názor,je nutné mít i fakta. Proč jste také nešli za těmi fakty, a nepřišli na besedu s odborníky na téma mlýn. Já jsem to jako občan, a nejsem sama…očekávala.Věřte mi očekávala. Jak se chcete podívat nám všem do očí, když se na besedě dovíme, to co jste vy všichni, kteří máte odlišný názor nevyslyšeli? To jsme Vám tak lhostejní ? Je po té lepší nakreslit pro mne hloupou ničím nepodloženou karykaturou, jako políček nám všem obyčejným lidem? Kde jsou Vaše volební sliby o nezaujatosti? Vedete kulturu ve městě.,Díky nadšencům většina nespojena s kalkulacemi politického boje, tvoří akce, které lidi spojují. Ale Já bych od Vás očekávala, že budete stát nezaujatě někde tam ,kam právě lidé ,kterým není lhostejný osud našeho města směřují a minimálně je zajímají žabomyší války, které nám neprospívají. Kdyby jste chtěli naslouchat lidu ,přišli by jste právě na tu besedu.Tam jsme se mohli společně se znova zamyslet a třebe obě strany poopravit svůj názor, nebo najít jiná řešení. Ale vedení města ne. Jak to vypadá? Nestojíme Vám za to..jsme pro Vás nepřítel, jen pro jiný názor a ještě podložený. ? Ráda dělám tečky …..víte proč? Symbolicky. Ráda dávám lidem prostor. Naše vedení města se obávám, že na to zapomnělo. Jinak by nám všem mohl být dán PROSTOR a čas se rozhodnout, jak s naším společným majetkem / což je i mlýn/ naložit. Jste volení občané města ,,ale na jedno jste zapomněli.Že jsme tady také my , občané ,kteří můžou mít opravdu jiný názor. Jsem ráda, že se alespoň v našem městě spustila diskuze, a že lidem nění lhopstejný osud našeho města, v kterém je v současnosti na prodej přes 20 domů/což není dobré/ a ještě jdou k zemi další domy s dlouhou pro město důležitou historií. Věřím, že se najde cesta a vy námi volení zastupitelé města nás přestanou utvrzovat v názoru, že je vždy pravda i nepodložená na straně mocných. Doufám , že nadále nezaujatě budete nás občany,kteří jenom nepapouškují a mají svůj názor brát minimálně vážně, jinak bych si opět připadla ,že jsme se propadli někam před desídky let. Ráda se s Vámi sejdu, aby jste mi tedy vysvětlil to , co jsem očekávala na besedě. Nebo Vás zvu do naší chaloupky , která byla také určená ke zbourání, což už nikdy nedovolíme. Čekám na schůzku s Vámi. Věra Priharová a přeji všem nezaujatým a slušným lidem hezké dny v Třebechovicích pod Orebem.

    1. Roman Drašnar

     Přeji dobrý večer paní Priharová, vypadá to, že jste nepochopila důvod mého příspěvku na tyto stránky. Já mám na mlýn svůj názor, svůj názor máte i Vy. A ten Váš Vám vůbec nehodlám vyvracet, na tomto místě už vůbec ne. Víte o našich argumentech, my známe ty vaše, myslím, že již zaznělo vše.
     Důvod mého příspěvku, myslím, že je naprosto jasný. Byl bych rád, aby se odtajnil diskutující pan Josef. Takže očekávám jeho reakci. Děkuji.

     Roman Drašnar

     1. Věra Priharová

      Děkuji za odpověď. Myslím si ,že jsem pochopila. Souhlasím, že pokud má člověk názor, měl by jej vypovědět se vším všudy. Ráda bych znala autora opravdu pěkně nakreslených , ale bohužel zavádějích karykatur, které se bez podpisu autora, objevily na veřejných místech ve městě i jinde.Rada bych také znala je ho názor a otajnění se , a na jakém podkladě či faktech toto namaloval………Spíše bych přivítala mnou nabídnutou snahu se s Vámi sejít a vysvětlit si osobně ne na úrovni úřední, naše náhledy na celou záležitost. Já jsem právě Vaše argumenty proč zbourat mlýn , tak rychle, bez rozmyslu a odborného statického posudku, na který se sehnaly peníze ,vůbec nepochopila. Právě toto mne vedlo k zamyšlení a věřte nejsem sama.Tím jste totiž dali lidem důvod se zamyslet nad tím vším.Myslím si ,že toto byla ta zásadní velká chyba, která má za následek vše , co následuje. To už ale záleží jenom a jenom na Vašem úhlu pohledu a pochopení, proč……..zase s Vaší strany. Přeji všem i s různými názory, aby vzaly při svém rozhodování opravdu všechna fakta v potaz a po té svobodně vyjádřili svůj názor. A to někdy člověk musí k tomu vynaložit kus vlastní odvahy.

     2. Roman Drašnar

      Tak pane Josefe, koukal jsem, že Váš příspěvek do diskuse zaznamenal veliký úspěch! Má zřejmě takové koule (jak se dnes rádo používá), že si dle „redakční rady“ jeho část vysloužila své významné místo, coby ona pomyslná třešnička na dortu, v samotném závěru aktuálně distribuovaného letáku na podporu HM. Všechny příspěvky tam mají svého autora a u Vašich mouder zase nic.
      I proto byste se měl pochlapit, přestat se schovávat za čísi sukně a vystoupit po takovém úspěchu z anonymity.
      No tak šup!

      Roman Drašnar

      1. Miroslav Procházka

       Dobrý den, pane Drašnare. Až dnes jsem si přečetl celou diskuzi a i já musím zareagovat. Mohu se zeptat, v čem vidíte demokracii?
       Ve škole jsem se kdysi učil, že je to vláda lidu a že prostřednictvím politiků je vykonávána. A zároveň mi přijde legitimní a normální, pokud se nesouhlasící občané ozvou, když se jim zdá, že se tak neděje a jistě se nejedná jen o pana Josefa, ale i o další lidi, kteří vidí danou věc jako on, nebo minimálně podobně. Pokud není demokracie jen prázdným pojmem, měla by být jakákoli zpětná vazba pro politika důležitá. I názor nepodepsaného pana Josefa, jenž by neměl zapadnout jen kvůli chybějícímu příjmení, ale více by mělo jít o obsah, který by měl donutit k zamyšlení.
       Viditelně se vás jeho sdělení dotklo, vypadá to, že jste většinu vztáhl na sebe a ještě víc to vypadá, jako když se trefil z vaší reakce. Ten, koho se nějaká ne zcela adresná kritika bezprostředně týká, proti ní zpravidla nejhlasitěji protestuje. Domnívám se, že člověku vašeho formátu to příliš nesluší. Zkuste přemýšlet, co tím pan Josef chtěl sdělit bez emocí a jestli se tu opravdu v našem městě neděje něco špatně a některé věci by se tu nedaly řešit jiným způsobem. Zkusme se zamyslet, jestli potřebujeme opravdu stavět další parkoviště, nebo jestli můžeme město něčím povýšit, využít toho, co nám město nabízí ze své bohaté minulosti a neničme ji už dál, za chvíli se můžeme totiž vyčerpat.
       Hezký den všem.

       Miroslav Procházka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *